HOW TO być nastolatkiem.

          Wiek dojrzewania to najpiękniejszy i jednocześnie najważniejszy okres w życiu każdego człowieka. Właśnie wtedy kształtuje się jego charakter, osobowość, sposób patrzenia na świat. Każdy z nas już dziś stara się pracować nad swoją przyszłością. Poprzez uczęszczanie do szkoły średniej i zdobywanie jak najlepszych stopni, dążymy do tego, aby osiągnąć jak najwięcej w swoim życiu, lecz młodość rządzi się swoimi prawami. Pragniemy poznawać nowych ludzi i pielęgnować stare znajomości, ulegamy miłosnym porywom serca, pragniemy realizować własne pasje, nie zapominając także o chwili odpoczynku. Od nastolatków wymaga się jednak osiągania jak najlepszych wyników w każdej sferze życia. W szkole jesteśmy często obarczani dużą ilością materiału, przekraczającą nasze możliwości. Gdy coś nam się nie uda, odnosimy wrażenie, że zawodzimy nadzieje osób, które ją w nas pokładają. W domu rodzice traktują nas jak osoby dorosłe, wymagają od nas odpowiedzialności i dojrzałego podejścia do życia.

          Jak w tym całym zamieszaniu nie zwariować i pozostać sobą? Stoimy u progu dorosłości, mamy tak wiele nadziei, marzeń, a tak mało czasu na ich zrealizowanie. Kluczem do sukcesu jest pozostanie w zgodzie z samym sobą. Zdrowy kompromis pomiędzy wypełnianiem obowiązków a realizowaniem pasji jest najlepszym pomysłem. Brak czasu dla siebie, na kontakty z innymi ludźmi i realizowanie swoich potrzeb często wywołuje u nas apatię i odbiera radość z życia. Przestajemy widzieć sens w naszych codziennych staraniach i tracimy motywacje do działania. Z tego powodu musimy zadbać o samego siebie, aby nie stracić apetytu na życie. Optymistyczne patrzenie na świat sprawia, że problemy przestają nam przesłaniać dobre wydarzenia w naszym życiu, a kto wie, może dzięki temu nauczymy się czerpać radość z tego, co robimy, a wtedy nasza nauka stanie się bardziej efektywna. Musimy mądrze rozporządzać czasem, aby starczyło go zarówno na przyjemności jak i obowiązki.

 

          Oczywiście szkoła to dużo więcej niż dobre oceny. Prawdę mówiąc, można mieć dobre stopnie, a jednak nie umieć nic. Pomimo to świadczą one o tym, że wykonało się swoje zadanie. Co właściwie rozumiemy pod hasłem dobre oceny? Dla każdego są czymś innym, więc każdy musi to określić sam. Ujawnimy kilka sekretów zdobywania dobrych stopni. Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że wszystko zaczyna się w Twojej głowie. Musisz uwierzyć, że potrafisz. Nigdy nie myśl, że jesteś „głupi” lub „niezdolny do otrzymywania dobrych stopni”. Pozytywne myślenie to połowa sukcesu. Ponadto ważne jest, aby nie opuszczać lekcji. Gdy jesteś obecny, nauczyciel przedstawi Ci zadania nadobowiązkowe, które pozwolą Ci się wykazać i otrzymać dobrą ocenę, podpowie jak przygotować się do zbliżającego się sprawdzianu, zwróci uwagę na najważniejsze zagadnienia, a przede wszystkim wyjaśni bieżące tematy. Ponadto bądź przyjazny dla otoczenia. Okazuj szacunek nauczycielom. Spraw, żeby spojrzeli na Ciebie, jak na osobę dojrzałą i chętną do zdobywania wiedzy. Jeśli napotkasz trudności lub po prostu potrzebujesz wsparcia, znajdź osobę, która wierzy w Ciebie i dba o Twoje dobro, poproś ją o pomoc w nauce.

 

          Tragedią człowieka jest samotność, zwłaszcza w naszym wieku, kiedy dojrzewamy do znajomości ze światem i samym sobą. Chwile szczęścia mieszają się z rozpaczą i poczuciem wyobcowania. Chwile odosobnienia są potrzebne,nie możemy się jednak zupełnie izolować, mogłoby to przynieść negatywne skutki – nawet depresje.Nie odpychaj przyjaciół. Nawet, gdy nigdy nie byli w sytuacji podobnej do Twojej mogą Ci pomóc. Jak? Czasami zwykłe „wygadanie się” przynosi ulgę, tak samo jak świadomość, że ktoś się o nas troszczy… Rozmawiając z przyjaciółmi, mamy kontakt z odmiennymi osobowościami i poglądami, a to pozwala niekiedy dojść do zaskakujących wnioskóworaz spojrzeć na świat z innej perspektywy. Nie pozwól, aby chandra wygrała. Życie składa się z dobrych i złych momentów, ale każdy z nich jest chwilą, która przeminie ustępując miejsca następnej. Codziennie uczymy się czegoś nowego o otaczającej nas rzeczywistości, więc może warto dać światu i sobie samemu szansę bez względu na obecny stan rzeczy…

 

          Okres nastoletni, zwłaszcza, kiedy jesteśmy w szkole średniej jest bardzo trudny, pełen zmian i poważnych decyzji. Jednak gdy nauczymy się gospodarować naszym czasem i otworzymy się na innych może być również cudowny, pełen zabawy i śmiechu. Najważniejsze jest, żeby nigdy się nie poddawać, uwierzyć w siebie i otoczyć się przyjaciółmi, którzy zawsze pospieszą nam z pomocą i rozbawią do łez.

Anna Pawlata (19), Sylwia Modlińska (17), Joanna Andziak (2) IIE