Pierre de Coubertin, Karol Wojtyła i coś imponującego…

Powiększ obrazDSC 0061 Kopiowanie

DSC 0061 Kopiowanie15 stycznia  2015r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Warszawę.Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Sportu i Turystyki. Powstało w 1952r., a w jego zasobach znajduje się ponad 45 tyś. eksponatów.Są to głównie muzealia dotyczące polskiego sportu: medale, puchary, odznaki, stroje, sprzęt sportowy. Najciekawszą atrakcją są oryginalne medale olimpijskie zdobyte przez Polaków oraz kajak na którym pływał na wakacyjnych spływach Karol Wojtyła.

Następnie udaliśmy się do Polskiego Komitetu Olimpijskiego, gdzie o historii starożytnych i nowożytnych igrzysk olimpijskich opowiadała nam p. Katarzyna Szotyńska – Deberny. Żeglarka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008 r.), zdobywczyni 9 miejsca na łódce Laser Radial. Autorka wielu książek, m.in „Błyszczący sterowiec. Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie”. Z interesującej prelekcji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np.  kolory kół na fladze olimpijskiej wcale  nie symbolizują kontynentów, a coś zupełnie innego. Obejrzeliśmy trzy  filmy dotyczące idei olimpijskiej, walki fair play oraz historii igrzysk.

Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie stadionu narodowego. Ten największy obiekt sportowy w Polsce robi imponujące wrażenie. Z dobrego źródła (od przewodnika) dowiedzieliśmy się, gdzie przed koncertem ćwiczył głos Paul McCartney, ile samochodów mogłoby zaparkować na powierzchni telebimu oraz co robią goście VIP podczas meczów i koncertów? Zobaczyliśmy szatnie piłkarzy, loże VIP, wielowyznaniową kaplicę  oraz posiedzieliśmy na wygodnej, podgrzewanej ławce zawodników. Uwieńczeniem wizyty na stadionie było „wdrapanie się” na najwyższe miejsce na stadionie, najwyższe w Warszawie po prawej stronie Wisły. Z tego punktu widokowego zobaczyliśmy miasto i stadion w całej okazałości, i wówczas poczuliśmy moc… To     naprawdę olbrzymi obiekt i robi niesamowite wrażenie. Myślę, że wycieczka należała do udanych, a słowa Pierre de Coubertin na zawsze utrwalą się w głowach uczniów: „Tylko moc ciała i ducha wyznaczać może granice zwycięstwa”.

Mariola Stasiak

DSC 0010 Kopiowanie DSC 0046 Kopiowanie DSC 0062 Kopiowanie DSC 0066 Kopiowanie

DSC 0068 Kopiowanie DSC 0069 Kopiowanie DSC 0071 Kopiowanie DSC 0079 Kopiowanie

DSC 0088 Kopiowanie DSC 0106 Kopiowanie DSC 0119 Kopiowanie DSC 1043 Kopiowanie

DSC 1044 Kopiowanie DSC 1057 Kopiowanie DSC 1041 Kopiowanie

 DSC 1051 Kopiowanie DSC 1053 Kopiowanie