W dniu 11 września 2014 r., uczniowie kl. III A uczestniczyli w wykładzie prof. Piotra Śliwińskiego na temat „Poezji polskiej najnowszej wobec historii i tradycji”, który miał miejsce w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie Prof. Piotr Śliwiński jest historykiem i krytykiem literatury, kierownikiem Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Badacz polskiej poezji współczesnej. Autor i współautor kilku książek, m.in. Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Kontrapunkt. Rozmowy o książkach, Literatura polska 1976-98. Przewodnik po prozie i poezji, Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej, Poetyckie awangardy, Literatura polska XX wieku. Wieloletni redaktor Polonistyki oraz Poznańskich Studiów Polonistycznych. Laureat Nagrody im. Kazimierza Wyki (2008).
Wykładowca w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na istotę przemian w literaturze i jej roli we współczesnym społeczeństwie. „Wszystko się zmieniło, wszystko jest już inne…”- wykład profesora rozpoczął się od tych słów. Zwrócił uwagę na przeobrażenia, jakie się dokonały w literaturze współczesnej oraz na rolę jaką odgrywa ona w nowoczesnym świecie.
Literatura budowała naszą narodową tożsamość, zaś pisarze byli przewodnikami ludzkości. Dziś, w niepodległym kraju, taka literatura wydaje się być nam niepotrzebna.
Profesor Śliwiński zwrócił uwagę na kwestię niezależności i wolności jednostki społecznej, podając je w sporą wątpliwość. Użył anglojęzycznego terminu: trendsetter, czyli specjalista od kreowania rzeczywistości, wyznaczania trendów zarówno w modzie, jak i stylu.
Wykładowca poświęcił sporo uwagi terminowi „Kamp”. Słowo to pochodzi od francuskiego slangowego terminu camper, który oznacza „pozować na kogoś, zachowywać się w przesadzony sposób”. W związku z ujednoliceniem się kultury popularnej na świecie, słowo to pojawiło się także w języku polskim.
Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z profesorem Śliwińskim pod opieką: p. Anny Kozień i p. Moniki Borkowskiej.